SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame

Na čele je česká minerálka.

Slovenský krasSlovenský kras (Zdroj: Ján Kilík)

Slovensko je sebestačné v množstve potravín. Konkurenciu pre naše minerálne a pramenité vody, v kontexte ich pestrosti i počtu, by sme hľadali veľmi dlho. Aj napriek tomu dávajú Slováci dlhodobo prednosť českej minerálke.

Prírodné pramenité a minerálne vody, ktoré poznáme z obchodov, majú podľa zákona status potraviny. To ich zásadne odlišuje od bežnej vody z vodovodu, pretože ako potraviny musia plniť oveľa vyššie kritériá. No a v tejto potravine sme na rozdiel od takmer všetkých ostatných potravín viac ako sto percentne sebestační. Napriek tomu denne dovážame kamióny zahraničných pramenitých a minerálnych vôd. A nielen to. Dlhodobo najpredávanejšou minerálkou na území Slovenska, paradoxne nie je slovenská, ale česká minerálka. Vo viacerých európskych krajinách, ktoré disponujú porovnateľnými vodnými zdrojmi, by ste takýto jav hľadali len ťažko.

Vodná veľmoc dováža vody

O tom, že Slovensko je vodnou veľmocou sa často hovorí a mnohí sú na to aj hrdí. Dokonca sú aj predikcie, že jedného dňa, kedy bude vody na svete už naozaj málo, sa tá naša slovenská stane skutočnou hodnotou, ktorá prinesie krajine veľké výhody.

Zatiaľ je to ale v realite inak. Paradoxne totiž denne dovážame obrovské množstvá zahraničných minerálok a pramenitých vôd. Spektrum, ktoré ponúkajú slovenské minerálky alebo pramenité vody, je pritom prakticky úplné. Z hľadiska zloženia a obsahu minerálov, chutí alebo príchutí, nám nič nechýba.

V absolútnej väčšine európskych krajín (snáď s výnimkou Českej republiky), ale slovenskú minerálku alebo pramenitú vodu v obchode nájdete len veľmi zriedka a skôr vôbec. Talianske, francúzske, české, slovinské, chorvátske a iné, ale u nás v našich obchodoch bežne máme a bežne ich aj kupujeme.

Na čele je česká minerálka

Najväčším paradoxom nášho trhu minerálnych a pramenitých vôd (tých klasických neochutených) je fakt, že najpredávanejšou minerálkou na Slovensku je v posledných rokoch česká značka Magnesia. Len podľa auditu dát maloobchodu predstavoval jej podiel na trhu v minulom roku takmer 13 percent, čo je viac ako dosahujú slovenské značky Budiš (10 percent) alebo Rajec (7,5 percenta). Priamu konkurenciu Magnesie predstavuje svojím zložením, chuťou aj cenou slovenská Gemerka, ale jej podiel podľa dát na trhu dosahuje len necelých 6 percent, čo je viac ako dvojnásobne menej v porovnaní s českou minerálkou.

Celkovo sa na Slovensku, najmä vzhľadom na počet a kvalitu predávaných značiek, predá kumulatívne najviac slovenských minerálnych a pramenitých vôd, ale prvenstvo u nás doma dlhodobo drží česká značka.

Viacerí experti sa zhodujú, že takýto paradox by sme v inej krajine hľadali len ťažko. Sotvakto si totiž vie predstaviť, že by napríklad slovenská minerálka dokázala v Česku poraziť, napríklad Mattoni alebo aj spomínanú Magnesiu. Na Slovensku pritom Magnesia dominuje a aj Mattoni dokáže v predajoch porážať, napríklad našu Zlatú Studňu alebo Baldovskú. Navyše, je prakticky nemožné, aby sa niečo podobné stalo napríklad v Taliansku, Francúzsku, Rakúsku alebo napríklad Chorvátsku. V týchto krajinách vždy jasne dominujú tamojšie domáce značky.

„Pramenité a minerálne vody určite nie sú tými klasickými potravinami, o ktorých hovoríme z pozície Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ale je faktom, že tieto vody majú zo zákona status potraviny a ako potraviny sa aj predávajú. Ako poľnohospodári a potravinári často kritizujeme fakt, že vláda sa mlčky prizerá, ako sem denne prúdia kamióny dovážaných potravín, z ktorých mnohé potom cenou konkurujú našej domácej vysoko kvalitnej produkcii. A niečo podobné sa dá povedať aj o pramenitých a minerálnych vodách, v produkcii ktorých sme naozaj viac ako stopercentne sebestační. Je to také potvrdenie toho, čo dlhodobo SPPK hovorí – Slovensko veľmi málo podporuje domácu produkciu potravín, to je holý fakt,“ poznamenáva predseda SPPK Emil Macho.

Obrovské množstvá unikátnych prameňov

Naša pozícia vodnej veľmoci nie je daná len unikátnym Žitným ostrovom s jeho vodným ekosystémom, ale aj naozaj veľkým počtom výverov (prameňov) minerálnych vôd. Registrujeme ich takmer dvetisíc a navyše sú viac-menej rovnomerne rozptýlené po celom území Slovenska, čo tiež nebýva vo svete bežné.

„Pre mňa osobne sú naše minerálne vody unikátne svojou pestrosťou, pretože na Slovensku neexistujú dve rovnaké. Každá je iná a každá je originál. Sú to naše prírodné izotonické nápoje, ktorých účinky už veľmi dávno objavili naši predkovia. Takmer každá slovenská obec mala niekde vo svojej blízkosti prameň, kde ľudia po ťažkej celodennej práci chodievali čerpať energiu a silu do ďalšieho dňa,“ hovorí RNDr. Peter Malík, CSc., ktorý pôsobí ako vedúci oddelenia hydrogeológie a geotermálnej energie Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave. Výskumu vôd na území Slovenska sa venuje už viac ako 35 rokov a s úsmevom konštatuje, že zatiaľ čo dnes, najmä, športovci usilovne kupujú a pijú rôzne miešané iónové nápoje, máme k dispozícii aj prírodné varianty v podobe našich minerálnych vôd.

MUDr. Boris Bajer z Centra Výživy a Tréningu vidí v minerálnych a pramenitých vodách aj nasledovné pozitíva: „Benefity minerálnych a pramenitých vôd sú najmä v tom, že obsahujú minerály, ktoré napríklad bežná voda z vodovodu neobsahuje, alebo ich obsahuje v oveľa menšom množstve. Svojim klientom preto odporúčam, aby do pitného režimu zaradili aj minerálne a pramenité vody, práve kvôli zlepšeniu príjmu minerálov, ktoré naše telo potrebuje každý deň.“

O tom, či sú pramenité a minerálne vody vhodné na každodenný pitný režim, sa v laickej verejnosti špekuluje už veľmi dlho a tieto diskusie sú plné rôznych mýtov. MUDr. Bajer vysvetľuje, že rôzne druhy minerálnych alebo pramenitých vôd majú pozitívne účinky na rôzne oblasti života. Napríklad, podporujú správnu funkciu a zloženie kostí, zlepšujú trávenie, pomáhajú znižovať krvný tlak, alebo zlepšujú srdcovo-cievny aparát. Podľa Bajera je každá takáto voda špecifická, pretože má unikátne zloženie. Určite sú ale vhodné pre športovcov a pri zvýšenej fyzickej alebo psychickej námahe. A určite by podľa neho nemali chýbať v pitnom režime žiadneho človeka. Podobne ako RNDr. Malík aj MUDr. Bajer dodáva, že Slovensko má šťastie v tom, že disponuje prakticky všetkými druhmi pramenitých a minerálnych vôd, z ktorých si každý môže vybrať.

Nie je voda ako voda

Zrejme aj kvôli tomu, že Slovensko oplýva nebývalým množstvom rôznych druhov vôd je možné, že sme si zvykli považovať vodu a rôzne vody za samozrejmosť. Máme tendenciu hovoriť „Voda ako voda“, ale nie je to pravda. Unikátnosť a rozmanitosť slovenských pramenitých a minerálnych vôd sa začala tvoriť dávno predtým, ako tu žili ľudia. RNDr. Malík hovorí, že vek vzniku našich minerálnych prameňov môžeme počítať nielen na tisíce a desaťtisíce rokov, ale možno aj na státisíce.

„Príčinou rôznorodosti, pestrosti a hlavne veľkého počtu minerálnych vôd na Slovensku je pravdepodobne veľmi dlhá história stoviek miliónov rokov istého „nepokoja“ zemskej kôry v našich zemepisných šírkach, ktoré spôsobili veľmi pestré geologické zloženie dnešného Slovenska. Vznikli tu rôzne druhy sedimentov, ktoré boli následne zvrásnené, prekryté ďalšími a ďalšími vrstvami sedimentov, ktoré tiež prešli procesmi vrásnení,“ hovorí RNDr. Peter Malík a dodáva, že jednou z typických vlastností minerálnej vody je fakt, že pochádza z veľkých hĺbok a je spravidla veľmi dobre chránená pred akýmkoľvek znečistením, čo napríklad nie vždy musí platiť pri povrchových zdrojoch.

Práve kvôli ochrane unikátnych vlastností minerálnej vody sa už pomerne dávno prestali podľa RNDr. Malíka využívať pre jej zachytávanie obyčajné povrchové vývery, ktoré neskôr nahradili studne a dnes už prakticky len vrty. „Práve vrt je zárukou, že minerálna voda dorazí na povrch ako originál, bez toho, aby prišla do kontaktu s plytkými vodami,“ konštatuje RNDr. Malík a dodáva, že vrty pre získavanie minerálnych vôd majú dnes často hĺbku nielen desiatok, ale aj stoviek metrov.

Keď si budete najbližšie vyberať

Nech už je to so slovenskými vodami dnes akokoľvek, v jednom sa všetci zhodujú. V ponuke slovenských minerálok alebo prírodných pramenitých vôd nenájdete žiadnu „dieru“. Neexistuje žiadna relevantná vlastnosť typická pre minerálky alebo prírodné pramenité vody, ktorú by tie slovenské nemali. Skúste si to otestovať pri vašom najbližšom nákupe. Naše minerálky sú garanciou spokojnosti pre každý typ zákazníka.

Tento článok vám prináša Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Na čele je česká minerálka.


10. jún

Paradajky máme kvalitnejšie ako u susedov.


SME Creative 21. apr

Vinári prišli o 40 percent príjmov.


SME Creative 22. mar

Cukor prináša štátu 42 miliónov eur ročne.


22. feb